Wyjazd poza granice Polski w celu podjęcia pracy to nadal jedna z wielu opcji, którą rozważa co czwarty Polak. Praca za granicą to dla nas nie tylko znacznie lepsze zarobki, ale też możliwość prowadzenia życia na wyższym poziomie. Szukając pracy zazwyczaj skupiamy się na krajach blisko Polski – w tym wypadku najczęściej wybór pada na Niemcy. Co oferują nam za zachodnią granicą?

Praca w Niemczech nie tylko sezonowa

Jeszcze do niedawna pokutowało przekonanie, że do pracy w Niemczech wyjeżdżamy wyłącznie w sezonie letnim – to nieprawda. Dzisiaj coraz większa ilość specjalistów decyduje się na emigrację zarobkową – osoby te kuszone są przede wszystkim wysokim i zarobkami w firmach o międzynarodowym kapitale. Kogo szukają w niemieckich zakładach pracy? Przede wszystkim specjalistów z branż takich jak elektroniczka, IT, automotiv. Nasi sąsiedzi narzekają również na brak pracowników takich jak pielęgniarki, lekarze, opiekunowie osób starszych. Poza dobrą płacą Polacy mogą liczyć również na liczne dodatki oraz możliwość korzystania z przywilejów socjalnych, np. dla własnych dzieci. Dodatkowo rozliczenie podatku z Niemiec nie sprawia problemów – system podatkowy jest przejrzysty, a my sami możemy starać się o spory zwrot nadpłaconego podatku.

Jak przygotować się do wyjazdu za granicę z rodziną?

Decydując się na emigrację zarobkową i wyprowadzkę za granicę razem z rodziną musimy zadbać o to, aby nasi bliscy mieli zapewniony komfort i wygodę. Podstawą są szkoły lub przedszkola dla dzieci, możliwość nauki nowego języka dla nich, ale też zapewnienie im odpowiedniej opieki medycznej. Decydując się na pracę w Niemczech warto skorzystać z przywileju, jakim jest Kindergeld – jest to zasiłek socjalny dla dziecka. Kindergeld może być wykorzystany na kupno materiałów naukowych dla dziecka, jak również zakup zabawek, opłacenie dodatkowych zajęć pozaszkolnych.  

Author

Comments are closed.

Pin It