Wybierając się na stok narciarski, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie. Oprócz podstawowego sprzętu – nart, niezbędne są także akcesoria narciarskie, aby móc w pełni czerpać przyjemność z pobytu na stoku. W co warto się zaopatrzyć, by uprawianiu sportu towarzyszyło poczucie wygody i bezpieczeństwa?

Kask

Jeśli chodzi o akcesoria narciarskie, kask niewątpliwie zajmuje najważniejsze miejsce. Tylko dzięki niemu możemy uchronić się przed niebezpiecznymi urazami głowy. Ze względu na to, musimy poświęcić dużo uwagi wyborowi tego elementu wyposażenia. Jak wybrać kask, by spełniał w pełni swoją rolę?

Przede wszystkim rozmiar. O ile ciuchy posiadają niejasne oznaczenia jak S, M, L, to kaski zawierają także wymiary podane w centymetrach. S to 54-56 cm, M to 56-58 cm a L – 58-60 cm. Wybór rozmiaru nie stanowi więc problemu. Wystarczy zmierzyć głowę w najszerszym miejscu, czyli centymetr ponad brwiami.

Powinien on być także dopasowany. Zarówno zbyt luźny, jak i uciskający nieustannie głowę kask może rozpraszać i stanowić niebezpieczeństwo dla noszącego. Po wyborze rozmiaru powinno się przymierzyć kask bez zapinania paska, aby zobaczyć czy nie zsuwa się z głowy.

Gogle

Gdy mamy już zabezpieczoną głowę, powinniśmy ochronić oczy przed śniegiem, lodem i promieniami słonecznymi. Zamiast kupować pierwsze lepsze gogle, nad nimi także warto poświęcić dłuższą chwilę.

Na stoku potrzebujemy jak najlepszej widoczności. Dlatego też podczas wyboru gogli kluczowe są szybki. Słońce odbijające się od śniegu to dla narciarzy prawie taka sama zmora jak kłujące igiełki lodu. Szybki powinny zatem posiadać filtr UV. Oprócz tego kolor dopasowany do pogody.

Sama oprawa powinna charakteryzować się odpornością na uszkodzenia mechaniczne i odpowiednią elastycznością, by w razie upadku nie wyrządziły dodatkowej szkody narciarzowi.

Torby i pokrowce na sprzęt

Wybierając akcesoria narciarskie, po kupnie tych dbających o bezpieczeństwo narciarza, warto pomyśleć także o tych dbających o sprzęt. Podróżowanie oraz ciągły kontakt z śniegiem mogą uszkodzić narty oraz obuwie. O czym należy więc pomyśleć?

Ze względu na swój kształt, długie i wąskie narty z ostrymi krawędziami powinny być odpowiednio „opakowane”. Tylko tak zarówno one same jak i otoczenie nie ulegną uszkodzeniu. Podczas wyboru pokrowca powinniśmy dopasować go przede wszystkim do samego sprzętu: jego długości i szerokości. Narty nie powinny nadmiernie przemieszczać się po pokrowcu, dlatego optymalna długość to rozmiar samych nart z dodanymi 5-10 centymetrami. Oprócz tego materiał powinien być dostosowany do warunków, a zatem wytrzymały i wodoodporny. Wtedy zamiast zamartwiać się czy ostre krawędzie nie rozetną pokrowca albo czy śnieg nie uszkodzi nart, możemy beztrosko oddawać się sportowi.

Te dwie cechy są także wymogiem w kwestii wyboru torby na buty narciarskie. Choć kształtem nie są tak nieporęczne jak narty, to pod względem ciężaru mogą dawać się we znaki. Dlatego należy wybrać materiał, który nie rozerwie się nagle podczas przemieszczania się z hotelu na stok. Nikt nie chce wkładać też mokrego, wypełnionego śniegiem buta między suche rzeczy, stąd potrzeba wybrania materiału wodoszczelnego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie sprawdzone kaski rowerowe.

Author

Comments are closed.

Pin It