Nie zawsze stać nas na wilki remont, a często drobnymi, sprytnymi sposobami można nieco odmienić wnętrze, dodać mu przytulności, lub zmienić jego charakter. Zwykle w tym celu poleca się różnego rodzaju bibeloty i dodatki. Jest też inny sposób – trochę farby i sprytnie wykorzystane szablony malarskie.

Szablony dekoracyjne – czy ktoś jeszcze tego używa?

Dziś w sklepach dostępna jest taka ilość tapet i różnego rodzaju naklejek na ścianę, że mogłoby się wydawać, że praktycznie nikt już nie korzysta z szablonów malarskich. Nic bardziej mylnego, choć może trochę rzadziej się słyszy o tej metodzie dekoracji, to nadal jest ona bardzo chętnie wykorzystywana.

Obecnie jest nawet łatwiej, bo w sklepach malarskich znajdziemy spory wybór różnego rodzaju wzorników. Nie chodzi tu tyle o liczbę wzorów, co o różne materiały z jakich takie szablony zostały wykonane. Najtańsze są te z tektury, droższe będą z plastiku, lub naklejane szablony papierowe. Te ostatnie może jednostkowo nie będą miały wysokiej ceny, ale zwykle są jednorazowe, więc trzeba ich kupić tyle, ile razu chce się odbić dany wzór.

Zawsze można też skorzystać z najstarszej metody – poszukać inspiracji na wzór i samodzielnie wykonać szablon. Najlepiej na tekturze lub elastycznym kawałku plastiku narysować wybrany kształt, a następnie bardzo dokładnie go wyciąć.

Co można dekorować za pomocą szablonów?

Szablony dekoracyjne kojarzą się przede wszystkim z ozdabianiem ścian i faktycznie najczęściej do tego są wykorzystywane. Można dzięki nim zrobić gęsty wzór przypominający tapetę, lub ozdobić ścianę kilkoma kształtami rozrzuconymi po całej powierzchni. Jednak szablony można wykorzystywać w bardzo szerokim zakresie, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

Dzięki szablonom malarskim można odmieć nie tylko nudne ściany, ale też dać nowe życie starym meblom czy bibelotom. Szablony malarskie pozwolą też odświeżyć nudne płytki w kuchni czy łazience bez konieczności wykonywania kosztownego remontu. Wreszcie zamieniając klasyczne farby na takie do tkanin można stworzyć własną kolekcję tekstyliów.

Czy ozdabianie za pomocą szablonów jest trudne?

Dekorowanie przy użyciu wzorników z pozoru nie jest trudne, jednak jak wszystko wymaga pewnej wprawy. Nanoszenie wzoru na gładką powierzchnię nie powinno nastręczać problemów, jednak jeśli ściana jest chropowata lepiej dołożyć i wybrać naklejane szablony.

By wzór wyszedł ładnie warto przyłożyć się do stabilnego zamocowania szablonu na ścianie, najlepiej za pomocą taśmy malarskiej. Ważna jest też farba, powinna być dość gęsta i szybko schnąć

Więcej informacji znajdziesz na stronie szablony dekoracyjne.

Author

Comments are closed.

Pin It