W Polsce coraz częściej można zauważyć inspiracje stylami z innych krajów. Nie chodzi tylko o takie dziedziny, jak: kino czy moda. Mowa również o ogrodnictwie. Zielone tereny wokół domu będą wyglądać magicznie, jeżeli np. zwykłe drzewa iglaste przeobrazimy w tzw. japońskie niwaki. Co oznacza to słowo? Sprawdźmy!

Wyjątkowy ogród

Nic dziwnego, że aranżacja w stylu japońskim jest chętnie wybierana. O jej popularności świadczy możliwość uzyskania bardzo ciekawego efektu wizualnego. Dodatkowo starsze iglaki będą się prezentować jak odmłodzone drzewa. Zielona przestrzeń wokół domu zmieni się nie do poznania.

Należy jednak wyjaśnić, że niwaki różnią się od słynnych bonsai. Czym dokładnie? Te pierwsze rośliny sadzi się w Japonii bezpośrednio na gruncie, a nie w doniczce. Co ważne, są one formowane za pomocą innej metody. U nas owe drzewa nie wyglądają co prawda równie imponująco, jak w Kraju Kwitnącej Wiśni, ale i tak powodują, że ogród będzie piękny.

Formowanie drzew

Trzeba pamiętać, że zasady formowania, które wymyślono w Japonii, stanowią jedynie ogólną inspirację. Nie da się oczywiście sprawić, aby u nas z niektórych roślin stworzyć zagraniczne odpowiedniki, które zachwyciłyby wszystkich japońskich turystów i gości. Jednak i tak warto uformować iglaki. Dlaczego akurat te drzewa nadają się do tego typu czynności?

Mają one po prostu ciekawe właściwości. Charakteryzują się np. specyficznym sposobem przyrastania (im wolniej rosną, tym lepiej) oraz zieloną barwą, także podczas zimowej pory roku. Nie są wtedy „gołe” jak krzewy liściaste. Najlepsze okazują się tutaj cisy, cyprysiki, jałowce oraz sosny karłowate.

Chcąc mieć w swoim ogrodzie sporo niwaków, a więc odmłodzonych drzewek, musimy zająć się ich formowaniem dopiero wtedy, gdy osiągną wiek wynoszący co najmniej kilka lat. Pierwszym etapem będzie wycięcie zbędnych gałązek. Później z pozostawionych igiełek tworzy się różne kształty, np. talerze czy chmurki. Nie można też zapomnieć o oczyszczeniu gałęzi z sęków (robi się to od góry do dołu).

Odpowiednia pielęgnacja niwaków ogrodowych

Kiedy już przeobrazimy nasze iglaki w ozdobne rośliny, których nazwa pochodzi z Dalekiego Wschodu, musimy zadbać o to, aby były profesjonalnie przycinane. Najlepszym terminem do tego zadania jest przełom marca oraz kwietnia, a więc miesiące wiosenne. Następnie robi się to w lipcu, przy okazji poprawiając kształt wspomnianych chmurek albo talerzy. Bardzo ważne będzie również nawożenie, czyli lekkie zakwaszenie gleby. Wówczas niwaki staną się bardziej odporne na

brązowanie i opadanie igieł.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Author

Comments are closed.

Pin It zobacz https://wadowiceonline.pl/sponsorowane/26531-dlaczego-musimy-miec-ubezpieczenie-samochodu ultury.pl