Decydując się na sprowadzenie samochodu z zagranicy, musimy pamiętać o tym, że poza kosztami związanymi z rejestracją pojazdu w kraju, musimy również opłacić akcyzę. Akcyza na samochód to rodzaj podatku, który co do zasady ma zniechęcić do kupowania dóbr za granicą. Ile wynosi akcyza? Czy możliwe jest uniknięcie zapłacenia tego podatku?

Czym jest akcyza na samochód?

Sprowadzenie samochodu z zagranicy to dalej jedna z korzystniejszych opcji dla osób poszukujących dobrego samochodu w atrakcyjnej cenie. Atutem zagranicznego pojazdu jest również fakt, że nierzadko posiadają one bardzo niski przebieg. W jakich przypadkach koniecznie jest zapłacenie akcyzy? Okazuje się, że ustawa bardzo precyzyjnie wskazuje, kiedy zachodzi konieczność jej opłacenia. Akcyza obowiązuje w przypadku sprowadzenia niezarejestrowanego samochodu do Polski, jak również pierwszej sprzedaży niezarejestrowanego wcześniej pojazdu. Upraszczając: akcyza na samochód dotyczy wyłącznie samochodów osobowych, i nie ma znaczenia, czy samochód jest nowy czy używany. Warto pamiętać, że opłacenie akcyzy na samochód jest niezbędne do zakończenia procesu rejestracji pojazdu w Polsce. Ciekawostką jest fakt, że to nie zawsze właściciel płaci za akcyzę. Jeśli samochód został zakupiony w komisie, to właściciel komisu zobligowany jest do zapłacenia podatku akcyzowego.

Ile kosztuje akcyza na samochód?

Okazuje się, że akcyza na samochód wynika z pojemności silnika pojazdu oraz wartości auta. Samochody w których pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3 objęte są akcyzą 3,1%. Jeśli pojemność silnika wynosi więcej niż 2000 cm3 akcyza wzrośnie to 18,6% wartości pojazdu. Od ponad dwóch lat możliwe jest zakupienie samochodu hybrydowego z niższą o 50% akcyzą. Ma to zachęcać do kupna samochodów ekologicznych.

 

 

Author

Comments are closed.

Pin It